Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim
Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?
27.02.2023

Vücut Tipine Göre Elbise Seçimi Nasıl Yapılmalıdır?

Kadın giyim ürünlerinden en çok tercih edileni hiç şüphesiz ki elbisedir. Çünkü elbise modelleri her mevsim rahatlıkla kullanılabilir ve kadınların kurtarıcısıdır. Aynı zamanda ürünlerin çok geniş bir model skalası bulunmaktadır. Ancak doğru elbiseyi bulmak her zaman kolay olmayabilir. Peki, vücut tipine göre elbise seçimi nasıl yapılmalıdır?

Her kadının gardırobunda bulunması gereken kıyafet çeşitleri arasında elbiseler gelir. Hem özel günlerde hem de günlük hayatta kadınların olmazsa olmazları arasında yer almaktadır. Birbirinden güzel modelleri ve renkleri ile kadınların vazgeçilmezleri arasındadır. Sizler de bu modeller hakkında bilgi almak ve kendinize en çok yakışacak elbiseyi bulabilmek için yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

Elbise Seçimi Nasıl Yapılır?

Giyim dünyasında elbise modelleri, dur durak bilmeden yenilenmekte ve gelişmektedir. Her zevke ve tarza uygun olarak bir model, mutlaka bulunur. Yaz ve kış ayları için farklı opsiyonlara sahip olan ürünler, her kadın için vazgeçilmezdir.

Ürünlerdeki bu çeşitlilik, elbiselerin sahip olduğu özelliklerden ileri gelir. Her amaca ve ortama uygun olarak model seçenekleri bulmak da son derece kolaydır. Kadınlar her türlü istek ve ihtiyaçlarına yönelik parçaları kolaylıkla bulabilir ve satın alabilir. Şık ve modern tasarımlara sahip ürünleri tercih etmek ise hem gündelik hem de özel kombinlerinizin vazgeçilmezi olacaktır.

Zevk ve tarzınızı yansıtan elbise modellerini bulabilmek için bazı noktalara dikkat etmeniz gerekebilir. Bununla beraber farklı renk ve desen çeşitleri ile her tarza ihtiyaca hitap eden çeşitler arasından size uygun olanı bulma ihtimaliniz hayli yüksektir. Diğer yandan kadınlar bir kıyafet satın alırken kendi proporsiyonlarını göze alırlar. Aksi taktirde ürün ne kadar güzel olursa olsun, kişinin üzerinde istenilen beklentiyi vermeyecektir.

Bu gibi durumların önüne geçebilmek adına bir model satın almadan önce kendi vücut tipinizi uygun olan seçimi yapmanız gerekebilir. Vücut tipine göre elbise seçimi yapabilmek adına sizler için hazırladığımız yazımızı okumanızı tavsiye ediyoruz.

Vücut Proporsiyonuna Uygun Elbise Satın Alırken Nelere Dikkat Edilir?

Elbise modelleri her kullanıcının kendi için bir ürün bulabileceği şekilde tasarlanır ve üretilir. Bu ürünleri satın alırken dikkat etmeniz gereken bazı hususlar vardır. Ürünlerin modelleri ilk dikkat etmeniz gereken şeydir. Boyu, rengi, kumaşı, modeli ve hangi mevsim için uygun olduğu elbiseleri kategorize etmektedir. Ürünleri satın alırken dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise kendi vücut proporsiyonunuza göre modelleri tercih etmektedir. Gelin bunu biraz detaylandıralım.

Vücut tipine göre elbise seçmek, estetik ve şık bir görünüm elde etmek isteyenlerin dikkat ettiği en önemli kriterdir. Elbise modelleri, kısa ve uzun boylu kadınlar için özel olarak mevcuttur.

Kısa boylu kadınlar “petite” adı verilen kategorilerden alışveriş yapabilir. Bu kategori aynı ürünlerin farklı oranlarda daha kısa olarak üretilmesini ifade eder. Kısa boylu kadınların boylarını daha kısa gösterecek olan ürünlerden kaçınmaları tavsiye edilir. Bu ürünler maksi boy ve midi boy elbiseler olabilir. Aynı zamanda mini modeller tercih etmeleri vücut tiplerine göre daha uygun olacaktır.

Uzun boylu kadınların midi ya da maksi boy elbise tercih etmeleri, daha hoş bir görüntüye imkan verebilir. Ayrıca elbise modellerinde küçük desenlerden uzak durarak uzun boyunuzu kesmemiş olursunuz. Dik ve balıkçı yakaya sahip elbiseler, bacak ve gövde proporsiyonunuzu daha orantılı gösterebilir. Daha iri ve yapılı gözükmek istemiyorsanız; dikey şeritli, desenli ve detaylı modellerden uzak durabilirsiniz.

Bir diğer kategori ise modelleri kadınların kilolarına göre sınıflandırır. Bu bağlamda büyük beden ya da plus size olarak adlandırılan kategorileri bulmak mümkündür.

Hangi Vücut Tipi Hangi Elbise?

Biraz daha spesifik bir değerlendirme yapmak gerekirse, kadınların vücut şekillerine en uygun elbise modellerinden konuşabiliriz. Her şeyden önce elbiseler; basen, göbek, göğüs ve kalça bölgelerine uygun olarak seçilmelidir. Aksi takdirde hoş olmayan ve estetikten uzak görüntüler ortaya çıkabilir. Örneğin, basen ve kalça bölgeleri daha dolgun olan kadınlar, dar ve üzerlerine yapışan elbiseleri tercih etmekten kaçınabilirler. Maksi boy elbiseler, pileli etekler ve toparlayıcı tarzlara sahip olan modeller bu kullanıcılar için uygun olacaktır.

Büyük göğüslü kadınların elbise modeli seçerken göğüs kısmından sıkan, taşıran ve rahatsız eden ürünleri seçmemeleri faydalı olacaktır. Bu kullanıcıların kruvaze yaka, toparlayıcı ve maksimizer adı verilen göğüs kuplarına sahip olan modellerini seçmeleri tavsiye edilir. Şık, zarif ve estetik bir görüntü elde etmek isteyen kadınların vücut tiplerine göre seçim yapma eğiliminde oldukları görülür.

Elbise Modelleri Nelerdir?

Elbise modelleri çok çeşitlidir. Her tarza ve zevke uygun ürün modelleri tasarlanır ve imal edilir. Bu modellerini çeşitlendiren faktörler arasında;

  • Elbisenin hangi mevsime uygun olduğu,
  • Boyu ve kesimi,
  • Üretildiği kumaş,
  • Renk ve desen,
  • Yaka, kol ve etek yapısı ve boyu,
  • Günlük ya da özel gün için uygun olup olmadığı ve benzeri etmenler yer almaktadır.

Öncelikle elbise modellerini mevsimlerine göre kategorize edebilirsiniz. Yaz ayları için uygun olan modeller farklılık arz eder. Bu elbiseler yaz aylarında sıcak havalara karşı kullanıcıları rahat ve konforlu hissettirebilen olarak değerlendirilir. Yaz elbiseleri genellikle kısa boy olarak tasarlanır.Bununla birlikte mini, midi ve maksi boy modelleri de yaz aylarında sıklıkla tercih edilir. Bunlara ek olarak yaz elbiseleri askılı, straplez, kısa kol ve japone kol olarak da sınıflandırılabilir.

Yazlık elbiselerin kumaşları ise kış ayları için üretilenden farklılık gösterir. Elbise kumaşları, öncelikli olarak kullanıcısını terletmeyecek ve bunaltmayacak niteliklerde olmalıdır.

Kış ayları için uygun olan elbise modelleri ise farklı özellikleri ile dikkat çeker. Bu ürünler kış aylarında soğuk havalara karşı kullanıcılarını rahat ve konforlu hissettirebilmek adına tasarlanır ve imal edilir. Kış aylarında kullanılan ürünler her boyda üretilir. Mini boyları dilerseniz külotlu çoraplar ile giyinebilirsiniz. Farklı renk ve desendeki çoraplar kombinlere hareket kazandırır ve daha şık bir görüntü elde etmenize yardımcı olur. Kış aylarında giyinebileceğiniz modellerin kumaşları kullanıcılarını sıcak tutacak ve üşütmeyecek kumaşlara sahiptir.